Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Spevokol ADAM

Gospelový spevokol ADAM

logo

      Gospelový spevokol ADAM vznikol v jeseni roku 1997, v najlepších rokoch pôsobenia mal  aj 60 členov. Všetko to boli deti a mládež obce Jablonov, ktorá patrí do farnosti Spišská Kapitula. Spevokol bol, aj je, úplne amatérsky a nikdy sa nerobil žiadny výber na jeho členov. Teda, kto mal chuť spevom osláviť Boha, tak mal dvere do spevokolu otvorené. V súčasnosti sa počet členov ustálil na čísle 10. Spevokol vedú od jeho vzniku manželia Katarína a Štefan Blaškovci. V minulosti dva klávesové nástroje obsluhovali Ondrej Ondriš, Peter Maček, Lucia Ondrišová a Klaudia Orlovská V posledných rokoch využívame na doprovod spevu vlastné sprievodné melódie reprodukované varhanami. Od svojho založenia sa členovia spevokolu snažia skrášliť svojim spevom sväté omše v domácom kostole v Jablonove, ako aj v katedrále sv. Martina na Spišskej Kapitule. Zameranie na gospelovú hudbu vyplynulo z počiatočnej orientácie spevokolu na mládežnícke kresťanské piesne. Prirodzeným vývojom spevokolu sme dospeli k momentu, kedy sme do repertoáru začali zaradzovať aj vlastné piesne v gospelovom duchu.

   Za celé obdobie doterajšej existencie má spevokol vo svojom repertoári do 200 mládežníckych a gospelových pesničiek, z ktorých mnohé vedia v podaní spevokolu ADAM tiež spríjemniť a ozvláštniť aj atmosféru svadobných obradov, na ktoré nás radi pozývajú aj zo širšieho okolia.

     V roku 1999 sa spevokol úspešne  predstavil  na gospelovom festivale MOST v Spišskej Novej Vsi. Počas svojej doterajšej činnosti má spevokol za sebou organizovanie piatich Vianočných jasličkových pobožností a od roku 2005 v spolupráci so Základnou školou a materskou školou v Jablonove organizoval pár ročníkov Vianočného koncertu, v ktorom sa tradične predstavil spoločným programom.

     Taktiež od roku 2005 bol spevokol ADAM iniciátorom, spoluorganizátorom a samozrejme účastníkom festivalu GOSPEL TALENT FEST, na ktorom sa zúčastňovali amatérske kresťanské spevokoly a gospelové skupiny z okolitých farností, ale aj z iných kútov Slovenska. Tri ročníky festivalu sa uskutočnili v Spišskej Novej Vsi a v roku 2008 bol festival presťahovaný na Spišský salaš a do svojej koncepcie pridal prívlastok: Festival pod holým nebom. Bohužiaľ v roku 2009 bol posledným ročníkom festivalu na Spišskom Salaši.

    Záver roka 2008 spevokol oslávil vydaním prvého CD pod názvom: „Všetko je biele“, ktoré obsahuje 12 vianočných piesní, medzi ktorými sú piesne známych autorov, ale aj naše vlastné piesne s vianočnou tematikou. Tri z týchto piesní sa už úspešne zúčastnili amatérskej gospelovej hitparády Gosamka, kde sa udržali celých 10 kôl s najhorším umiestnením na 5. mieste. ( www.gosamka.gospel.sk )

    Dá sa povedať, že medzi pravidelné aktivity spevokolu ADAM patril v minulosti aj letný tábor, ktorý sa uskutočňoval každý druhý rok v lokalite Lopušná dolina, kde počas týždňového pobytu členovia nazberali nové sily do ďalšieho pôsobenia a zažili  veľa krásnych spoločných chvíľ.

    Ďalšou aktivitou bolo usporiadanie plesu, ktorého sa však uskutočnili len štyri ročníky. Termínom Adambálu bola  prvá sobota po Veľkej noci.

     Hlavným cieľom a zmyslom nášho úsilia bolo a stále je zmysluplné vyplnenie voľného času detí a mládeže, ktorým zveľaďujeme talenty dané nám od Boha. Všetko toto by malo viesť k lepšiemu poznaniu seba samého, utuženiu vzájomnosti farského spoločenstva a spoločnému priblíženiu sa k Bohu.

     Rok 2017 je jubilejným 20 rokom pôsobenia spevokolu. Pracujeme intenzívne na druhom CD, kde by mali byť všetky piesne našej tvorby, ktoré neboli vydané na prvom CD. Veríme, že sa nám ho podarí vydať do tohtoročnej zimy, aby sme tak dôstojne oslávili toto výročie spevokolu. 

Kontakt


 

ADAM

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Oznamy miestneho rozhlasu obce Jablonov

Virtuálny cintorín

Ako triediť odpad

Spiš z neba

Počasie Jablonov - Svieti.com

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka