Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ŽSS Jablonečka

Ženská spevácka skupina Jablonečka

S myšlienkou založiť ženskú spevácku skupinu v obci Jablonov, sme sa pohrávali už dlhšie. Povzbudzovali nás v tom aj naši známi, ktorí vedeli, že sa poniektoré z nás folklóru a ľudovému spevu venujeme dlhé roky aj v iných folkórnych skupinách. To nás povzbudzovalo v našej túžbe ešte viac.


jablonečkaŽenská spevácka skupina Jablonečka si datuje vznik v septembri 2013. Názov sme sa snažili odvodiť od obce Jablonov. Mali sme niekoľko variantov, ale nevedeli sme sa rozhodnúť. Nakoniec nám s tým pomohli pri odchode z prvých skúšok Korčaškáre, a tak sme sa dopracovali k Jablonečke. V súčasnosti je spevácka skupina ešte stále vo vývoji a formuje sa ako počtom, tak aj repertoárom. Pôsobenie ŽSS Jablonečka je síce krátke, nemožno teda hovoriť o úspechoch, aj keď my za úspech považujeme v dnešnej dobe aj náš vznik. Vystúpenia, ktoré sme doteraz  absolvovali, boli okrem domácej - obecnej pôdy, aj v okolitých dedinách a mestách. Dnes je náš repertoár rozšírený o desiatky piesni a mnoho ich blokov, kde patrí: čepenie, trávnice, pijacké, ľúbostné, rusínske, fašiangové, žartovné piesne a v neposlednom rade aj koledy, s ktorými sme sa predstavili v Prešove, v rámci "Vianočných programov 2014". Čepením nevesty sa nám podarilo obohatiť nejednú svadbu v našom okolí a už teraz sa tešíme na ďalšie, ktoré nás čakajú, keďže túto radosť rady zdieľame s novomanželmi.

Jednou z našich priorít bolo a stále je obohatiť našu skupinu o jablonovský kroj, ktorý je zdokumentovaný na starých fotografiách zachovaných v obecnej kronike. Všetko má svoj čas, aj kroj, ktorý je našou neoddeliteľnou súčasťou.

Boli by sme radi, keby naša láska k ľudovej piesni nabudila nielen mládež, ale i deti a dospelých, aby nám pomohli šíriť ľudovú pieseň všetkým, ktorí ju milujú. Chceli by sme dosiahnuť, aby sa nikto z nás, naše deti, vnúčatá, nehanbili za svoje nárečie, za svoje zvyky a kultúru a tobôž nie za ľudovú pieseň. Aby sa folklór ako taký šíril ďalej a nezanikol. Cítime veľkú podporu za strany rodín, známych a obyvateľov obce, preto by sme chceli do budúcna zintenzívniť aj spoluprácu s mužskou speváckou skupinou Korčaškáre, s ľudovou hudbou JAS a povzbudzujeme aj deti a dospelých k znovuzrodeniu detskej speváckej skupiny Korčašek.

V neposlednom rade patrí naša veľká vďaka Tomášovi Vojtanekovi, ktorý nás doprevádza na akordeóne od samého začiatku. Pod jeho odborným vedením, kde jeho ušiam neunikne žiaden falošný tón, úpravami samotného hlasu i spevov sme pokročili a chceme sa stále zlepšovať, aby sme prinášali radosť aj do Vašich uší a vzorne reprezentovali obec Jablonov. Prispieva nám nielen hrou, ale aj svojim spevom. Je pre nás veľkým darom a obohatením. Musíme si teda uznať, že toto všetko si vyžaduje obrovskú obetu... Menej času s rodinou, menej času s priateľmi i azda menej času na samého seba. Dúfame však, že toto naše snaženie padá vždy na úrodnú pôdu a tešíte sa s nami.

Rozširovať náš repertoár ľudových piesni, spájať, tešiť, odovzdávať a mnoho iného, čo k folkóru patrí, je našim cieľom. Sme odhodlané a dávame ľudovej piesni srdce i dušu, pretože práve ona nás povzbudzuje, potešuje v úzkostiach, je súčasťou nás a nášho života, zaslúži si teda, aby sa šírila ďalej. O to všetko sa budeme snažiť v tomto zložení: spev - Miroslava Slezáková, Lucia Ondrišová, Viktória Dzurillová, Bibka Glevická a akordeón a spev Tomáš Vojtanek. SRDCOM FOLKLÓRISTI.

                                                               ŽSS Jablonečka

                                                                            facebook: ŽSS Jablonečka z Jablonova

              kontakt: Mirka Slezáková - 0949 438 467, Lucia Ondrišová - 0907 615 372

                                                                          e-mail: zssjablonecka@gmail.com


 

Jablonečka

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

Oznamy miestneho rozhlasu obce Jablonov

Virtuálny cintorín

Ako triediť odpad

Spiš z neba

Počasie Jablonov - Svieti.com

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka